Дайджест новин в Данії. Тиждень 19

dajdzhest obhortka 1 6

З 3 по 10 травня 2026 року в Данії слідкували за проблемами в лікарнях Орхуса та Ольбору, раділи успіхам Novo Nordisk та новій знахідці часів вікінгів. 

  У психіатричному відділенні лікарні в Орхусі зламалася система тривоги, персоналу видали свистки

–   Під час прогулянки з собакою данець знайшов золоті браслети епохи вікінгів

–   Завод в Оденсе планує скоротити до 80 працівників

–   На новому госпіталі в Ольборзі персонал закриває вікна папером і матрацами через спеку

–   Novo Nordisk успішно запустила пігулки Wegovy у США

–  Американець у Нууку пропонував гроші за підтримку входження Гренландії до США

Не забувайте залишати свої коментарі до новин у наших соцмережах, а також підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/slovo_dk

У психіатричному відділенні лікарні в Орхусі зламалася система тривоги, персоналу видали свистки

У психіатричному відділенні Aarhus Universitetshospital уранці 5 травня повністю перестала працювати система тривожних сигналів. Працівникам видали пластикові свистки для виклику допомоги у разі небезпечних ситуацій.

За словами головного лікаря психіатричного відділення Петера Меллера Андерсена (дан. Peter Møller Andersen), частина пацієнтів становить небезпеку для себе або інших людей. Деякі з них перебувають у лікарні за рішенням суду або примусово. І при цьому персонал навіть не отримав інструкцій і не тестував чи чутно ці свистки, скільки разів треба свиснути тощо. 

Представниця з питань умов праці Лене Кунтц (дан. Lene Kuntz) підтвердила, що працівники не впевнені, чи зможуть швидко отримати допомогу в разі загрози. Вона також закликала підготувати резервний план дій на випадок відмови систем безпеки.

За даними лікарні, у психіатричному відділенні потрібно оновити приблизно 550 пристроїв тривожної системи. Директорка лікарні Шарлотте Йозефсен (дан. Charlotte Josefsen) заявила, що кожен пристрій і телефон доводиться оновлювати вручну, а процес займає близько півтори години. Компанія Ascom, яка постачала телефони для системи, заявила, що технічні оновлення раніше проходили без проблем, а причину збою зараз з’ясовують спільно з лікарнею.

У лікарні також повідомили, що посилили присутність охорони та організували додаткові чергування персоналу. Свистки там назвали просто тимчасовим додатковим засобом безпеки.

Джерело

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Здоров’я жінок у Данії: підхід до фізичного та ментального здоров’я”

Під час прогулянки з собакою данець знайшов золоті браслети епохи вікінгів

У лісовій місцевості біля Ролд у регіоні Гіммерланн (дан. Rold i Himmerland) на півночі Ютландії випадково знайшли шість золотих браслетів часів вікінгів. Їхня загальна вага становить 762,5 грама. За даними музею Nordjyske Museer, це третя за величиною золота знахідка епохи вікінгів в історії країни.

Перші два браслети знайшов власник собаки під час прогулянки польовою дорогою. Після цього знахідку передали археологам, які вирушили на місце й виявили ще чотири прикраси.

Керівник відділу культурної спадщини та археолог Торбен Сарау (дан. Torben Sarauw) заявив, що подібні прикраси могли належати лише представникам еліти. «Такого роду браслети могли бути призначені лише для знаті або короля», зазначив експерт.

За словами археологів, браслети датуються періодом правління данського короля Гарольда Синьозубого (дан. Harald Blåtand), який правив наприкінці X століття. У музеї припускають, що прикраси могли бути подарунками союзникам або наближеним правителя, однак прямих доказів цього немає.

Археологи також зазначають, що прикраси добре збереглися, попри те що пролежали в землі близько тисячі років.

Зараз браслети мають оцінити у Nationalmuseet. Після цього їх планують виставити в Aalborg Historiske Museum.

Гарольд Синьозубий був королем Данії та Норвегії й відомий тим, що об’єднав данські землі та сприяв поширенню християнства. На його честь назвали технологію Bluetooth.

Джерело

Завод в Оденсе планує скоротити до 80 працівників 

Компанія Terrepower розглядає можливість нового скорочення персоналу на заводі в Оденсе. Під загрозою можуть опинитися до 80 робочих місць. Про це керівництво повідомило працівникам 5 травня, пише данське видання Fyens Stiftstidende.

Президент європейського підрозділу компанії Міхаель Бое (дан. Michael Boe) приїхав до Оденсе із Швейцарії, щоб повідомити працівникам про можливі зміни. За його словами, компанія аналізує варіанти адаптації виробництва через зміну ринкових умов.

Одне з можливих рішень – це скорочення штату та перенесення частини виробництва. Остаточного рішення поки не ухвалили, адже найближчі три тижні все ще триватимуть консультації з працівниками.

«Це вплине не лише на 80 потенційних окремих працівників, а й на їхні сім’ї, тобто це може вплинути на 80 родин», – сказав Бое.

За словами керівництва, компанія зіткнулася зі зменшенням кількості замовлень і втратила частину клієнтів впродовж останнього року. Однією з причин називають посилення конкуренції з боку китайських виробників.

У профспілці Dansk Metal заявили, що готові допомагати працівникам у разі звільнень. Голова відділення в Оденсе Міккель Мунк Фестерсен (дан. Mikkel Munk Festersen) назвав ситуацію «сумною для промислових робочих місць на Фюні».

Terrepower раніше працювала під назвою Budweg Caliper. У 2022 році компанію придбав американський промисловий концерн BBB Industries. Після цього завод в Оденсе активно розширював штат, однак із літа 2025 року там уже відбулося кілька хвиль скорочень.

Джерело

На новому госпіталі в Ольборзі персонал закриває вікна папером і матрацами через спеку

У новому університетському госпіталі в Ольборзі, який почав приймати перших пацієнтів лише 11 тижнів тому, виникли проблеми з температурою в палатах і кабінетах. Про це повідомляє данський мовник DR Nyheder з посиланням на співробітників лікарні та керівництво медзакладу.

Проблеми виникають у сонячні дні в тих офісах та палатах, які виходять на сонячний бік. В деяких приміщеннях в такі дні температура сягає 27–31°C. Працівники відділень почали самостійно намагатися закривати вікна, використовуючи для цього папір, пакети для сміття, простирадла та навіть матраци, щоб захиститися від сонця.  

Медсестра й представниця з питань умов праці Крістіна Новак (дан. Kristina Nowak) заявила, що працівники регулярно скаржаться на головний біль через спеку та відсутність вентиляції. За її словами, це також впливає на пацієнтів, зокрема людей із підвищеною чутливістю до світла.

Голова організації молодих лікарів Вібе Люнге Ліндгрен (дан. Vibe Lynge Lindgren) сказала, що через яскраве сонце та високу температуру лікарям важче працювати за комп’ютерами й концентруватися.

У лікарні пояснили, що причиною стали несправні вбудовані жалюзі та вентиляційна система, яка ще не працює на повну потужність. Директор госпіталю Ларс Даль Педерсен (дан. Lars Dahl Pedersen) визнав проблему: «Тут дійсно занадто спекотно». За його словами, лікарня встановлює наразі додаткову сонцезахисну плівку на вікна й лагодить вентиляцію.

Керівництво також повідомило працівникам, що повне налаштування вентиляційної системи може тривати близько року, а от з жалюзі мають завершити ремонт жалюзі до червня.

Новий університетський госпіталь Ольборга почав приймати перших пацієнтів 11 тижнів тому. Після відкриття персонал уже повідомляв про інші проблеми, зокрема шум в операційних, нестачу шафок для зберігання речей і недостатню приватність у роздягальнях.

Джерело

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “В лікарнях тестують новий метод діагностики дитячого апное сну, щоб уникнути зайвих операцій”

Novo Nordisk успішно запустила пігулки Wegovy у США

Данська фармацевтична компанія Novo Nordisk заявила про успішний запуск препарату для схуднення Wegovy у формі пігулок на ринку США. Про це генеральний директор компанії Майк Доустдар (англ. Mike Doustdar) сказав у коментарі для DR Nyheder.

За словами Доустдара, продажі нового препарату в першому кварталі сягнули майже 2,3 мільярда данських крон. Це більше, ніж очікували аналітики.

«На сьогоднішній день це найкращий запуск фармацевтичного продукту в США», – прокоментував Доустдар.

Наразі таблетована версія Wegovy продається лише у США. У компанії кажуть, що кількість нових рецептів продовжує зростати щотижня. За словами Доустдара, 65% нових рецептів на препарати для схуднення у США припадають саме на продукти Novo Nordisk.

Компанія також повідомила про прибуток у 29 мільярдів данських крон за перший квартал 2026 року. Водночас Novo Nordisk трохи покращила прогноз щодо річного падіння виторгу: тепер очікує зниження на 4–12% замість попередніх 5–13%.

На тлі квартального звіту акції компанії за останній місяць зросли більш ніж на 20%.

Майк Доустдар очолив Novo Nordisk у серпні 2025 року після звільнення попереднього CEO Ларса Фруергора Йоргенсена (дан. Lars Fruergaard Jørgensen). Того ж року компанія скоротила близько 9 тисяч працівників, з них 5 тисяч у Данії. Це сталося на тлі падіння ринкової вартості компанії та уповільнення зростання бізнесу.

Джерело

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Данія планує до 2030 в рази збільшити експорт фармацевтичної продукції”

Американець у Нууку пропонував гроші за підтримку входження Гренландії до США

86-річний громадянин США Кліфф Стенлі (англ. Cliff Stanley) впродовж двох днів переконував жителів столиці Гренландії підтримати ідею приєднання острова до США. 

За словами місцевих жителів, чоловік пропонував 200 тисяч доларів за підтримку цієї ініціативи. Історія викликала активне обговорення у соцмережах, а прем’єр-міністр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен (грен. Jens Frederik Nielsen) повторив публічну позицію уряду: «Гренландія не продається».

Журналісти DR зустрілися з Кліффом Стенлі в центрі Нуука. Він заявив, що прибув до Гренландії самостійно та не представляє уряд США чи будь-яку організацію.

«Трамп каже, що зміцнить Північну Америку заради вільного світу. Я намагаюся підтримувати свою країну та свого президента як гідний громадянин», – пояснив Кліфф Стенлі.

За його словами, він хоче переконати жителів Гренландії у потенційних перевагах входження до складу США. Стенлі також заявив, що в разі підтримки цієї ідеї США могли б виплатити 12 мільярдів доларів, які «мають опинитися в кишенях гренландців».

Водночас чоловік визнав, що поки отримав мінімальну підтримку. За його словами, лише троє людей погодилися з його ідеєю.

Кліфф Стенлі планує залишатися в Нууку до 19 травня. У цей день до столиці Гренландії також має прибути спеціальний американський посланець Джефф Лендрі (англ. Jeff Landry). DR зазначає, що цей візит не пов’язаний із діяльністю Стенлі.

Джерело

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Данія готувалася підірвати злітно-посадкові смуги в Гренландії у разі нападу США”

Огляд підготовлено Ivanenko Anna та за матеріалами Dr.dk, TV2, Ritzau, Fyens Stiftstidende та інших видань.  

Новини за попередній тиждень ви можете прочитати за посиланням в дайджесті від Анни Іваненко. 

Інші статті, які вас можуть зацікавити:

“День визволення Данії від окупації: як данці відзначають 5 травня” – матеріал Анни Нездолій

“Фізичні картки Rejsekort припиняють діяти 28 травня 2026 о 23:59” – матеріал Анни Іваненко

“Копенгаген: афіша подій на травень – 2026”  – матеріал Анни Куделі

“Орхус: Афіша подій на травень 2026” – матеріал Марини Хоменко

“Данська податкова система: страшно тільки на перший погляд” – матеріал Марини Бондар